Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komplex infekční rýmy koček

 Komplex (syndróm) infekční rýmy koček

(Rhinotracheitis contagiosa felium)

 

Syndrom kočičí rýmy je soubor onemocnění s podobným klinickým obrazem: kýchání, výtok z očí a nosu, někdy onemocnění horních cest dýchacích. Má bakteriální nebo virový původ, nemocná zvířata nákazu šíří, časté je přenašečství. Nákaza je častá na místech s vysokou koncentrací koček, často spojená s nízkýmm hygienickým standardem.

 

Herpesviróza

Původce je herpesvir, jde o infekční onemocnění kočkovitýcgh šelem, postihuje o něco více mláďata, je nepřenosné na člověka a jiné zvířecí druhy.

Příznaky: kýchání, výtok z nosu a očí (nejdříve vodnatý, potom hnisavý), zánět spojivek, horečka (41°C), nechutenství

Komplikace: při pozdním záhajení léčby přechádza zánět na prrůdušnici, přínosné dutiny, tvoří se vředy na oční rohovce; riziko chronického zánětu dutin a rýmy, neléčené onemocnění vede k úhynu kočky; infekce březí kočky vede k poérodu mrtvých koťat, případně k vrhu slabých koťat, které špatně prospívají a často hynou mladá.

Přenos: kapénkovou infekcí, tělními tekutinami

až 30 dní aktivní virus při teplotě okolo 20°C. 

Vakcinace: RCP kombinovaná vakcína zmírňuje příznaky herpesvirózy, nezabraňuje propuknutí nemoci!

Prevence: Pravidelné očkování, vysoká hygiena v chovu, karanténa gravidní kočky 3 týdny před porodem a až 6 týdnů po něm, oddelování jednotlivých vrhů, systematická karanténa chorých jedinců a prenašečů

 

Prenašečmi se stane až 80% koček s herpesvirovou infekcí. Značná část z nich je infekční neustále, jiné jsou infekční jen při opětovném vzplanutí infekce (často následkem stresu, změn v životě kočky). 

 

 

Kalciviróza

Původce je kalcivirus, jde o infekční onemocnění koček, postihuje o něco více koťata, je nepřenosné na člověka a jiné druhy zvířat.

 

Příznaky: rýma, zánět spojivek, horečka, poškození sliznice dutiny ústní, vřídky na jazyku, nechutenství

 

Komplikace: bakteriální infekce až zánět plic, smíšená infekce herpesvirózou

 

Přenos: kapénková infekce

 

Prevence: kombinovaná vakcína RCP.

 

 

Diagnostika a léčba syndromu kočičí rýmy

 

Diagnostika: rozlišení na bakteriální a virovou infekci, aby se včas u baktérií určila citlivost na antibiotika

 

Léčba: chorá kočka je v karanténě, v hygienickém prostředí, pravidelně větraném s přiměřenou vlhkosí vzduchu, dýchací  cesty udržujeme čisté, průchozí. Pokud kočka nepřijímá stravu, je nutná i.v. výživa a rehydratace, podávání ATB je vhodnejší rovněž touto cestou; čím dřív se léčba zaháji, tím vyšší šance na vyzdravení. Roziko chronicity dýchacích problémů. 

kočky se sníženou imunitou, stresované, v zlé tělesné kondici a koťata mohou uhynout. 

 

Krmivo: měkké, vlhké, pastovité až kašovité, chutné a voňavé

 

Prevence: Kombinovaná vakcína RCP (2x po 3 týdnech, potom jednou ročně), kvalitní krmivo, dostatek prostoru, co nejméně stresu.

 


  • čerpáno z článku MVDr. Mahelkové na iFauna.cz z roku 2015